חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האי אריד

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בסיישל ללא עלות השאירו פרטים👇

האי אריד, סיישל, הוא אחד האיים המעניינים והיפים באיי סיישל. בניגוד לאיים אחרים, כמו מאהה או לה דיג, הוא לא מיושב כמעט כלל, ויד אדם כמעט שלא נגעה בו. בנוסף, בניגוד לאיים נידחים אחרים, כמו אטול אלדברה, כאן לא חייבים להירטב ולהיות מומחים בצלילה כדי ליהנות מכל היופי שיש למקום להציע. באי אריד, הטבע הוא הקובע, והכל סובב סביבו. כאן, אפשר להתרשם מבעלי החיים ומהצמחייה, כמו שאי אפשר כמעט בשום מקום אחר על פני כדור הארץ. לחובבי הטבע, אין ספק שזהו המקום להיות בו.

אי הציפורים בסיישל – והרבה יותר מרק ציפורים

זהו אי הגרניט הצפוני ביותר באיי סיישל. הוא נמצא שבעה מייל מזרחה לאי פרלין (הנקרא גם פרסלין) – כלומר, מרחק שיט קצר. האי אריד עצמו הוא קטן למדי. אורכו 1.6 קילומטר בלבד, ורוחבו רק 600 מטר. זה לא משאיר הרבה מקום להתיישבות משמעותית ופיתוח מסחר ותיירות, ובזה ייחודו של האי. במרכז האי נמצא סלע גרניט גדול, בגובה 220 מטר. האי כולו מכוסה בצמחייה סבוכה המזכירה ג’ונגל. לכן, סלע הגרניט הגבוה מאפשר נקודת תצפית מדהימה על האי ועל הסביבה, גבוה מעל צמרות העצים הירוקים.

מאחר ומדובר באי, בו אין טורפים כמו שועלים או חתולים, האי אריד שימש לאורך שנים ארוכות מקום אידיאלי לציפורים. הציפורים שגשגו כאן, התפתחו, וחלק אף נשארו ואיבדו את כושר התעופה שלהן. למה להן לעוף, כשהן יכולות לחיות חיים בטוחים, נוחים ונהדרים במקום בו הן כבר נמצאות? לכל אורך השנה, נמצאים באי 18 מינים של ציפורים מקומיות, האופייניות לאיי סיישל. חמישה מהמינים האלו נמצאים אך ורק בסיישל ובאי אריד, ולא באף מקום אחר בעולם. בחודשים מסוימים בשנה, מגיעות לאי אלפי ציפורי ים נודדות נוספות. ציפורים אלו מצטרפות לציפורים המקומיות, וגרות בשכנות להן למשך זמן מה, עד שהן ממשיכות הלאה במסען.

מאחר ואוכלוסיית הציפורים כולה מבוססת על כך שאין באי טורפים, החשש הגדול ביותר הוא שהם בטעות יגיעו לשם. כפי שהארנבות הגיעו לאי אוסטרליה והשתלטו על החי שם – כך הגעה של שני עכברים בלבד, או עכברה בהריון, עשוי להרוס את כל המגוון הטבעי העשיר של האי. נחשים, עקרבים, עכברים וחולדות הן הפחד הגדול ביותר באי אריד, ואנשי סיישל שומרים על האי מכל משמר. באי מתגוררים אך ורק פקחים סיישלים, העובדים במקום מטעם החברה לשימור האי סיישל. בנוסף אליהם, נמצאים במקום גם מתנדבים, תיירים שהגיעו לאזור והחליטו להישאר באי ולסייע בשמירה ובטיפוח שלו.

מה יש לעשות באי אריד?

האטרקציות באי אריד נוגעות כולן לטבע, וממנו יש בשפע. האי מספק הצצה לאיך איי סיישל נראו טרם הגיע אליהן האדם, לפני 250 שנה. דבר לא השתנה באי, מאז ועד היום. השימור הנהדר הזה הצליח הודות לחוסר ההתיישבות באי. לא ניתן למצוא מלונות באי אריד, והמבקרים בו ייאלצו לבחור אי סמוך ולישון בו.

לאי אפשר להגיע אך ורק בסירת זודיאק מהירה, מעין סירת גומי, השייכת לשומרי האי. אחרי שיט מהיר וקופצני על גלי האוקיינוס, מגיעים אל גן העדן הפראי הזה. באי יש כמובן ציפורים בשפע. אפשר לראות כאן ציפורי פתון טרופיות, ציפורי פרגיטה, שחפיות ועוד. היחסים בין הציפורים, שהתפתחו ללא הפרעת בעלי חיים נוספים, מעניינת וייחודית: ציפורי הפתון למשל מסוגלות לצלול מתחת למים ולדוג להן דגים. ציפורי הפרגיטה, שאינן צוללות, אורבות לציפורי הפתון וגונבות מהן את השלל בצאתן מהמים.

באי, ובאופן חריג ביותר, הציפורים אינן מקננות על העצים. הן מקננות מתחתיהם. מאחר ואין באי טורפים שעלולים לפגוע בהן, הן יכולות לקנן במקום המוצל והנעים ללא חשש. מעבר לכך, וחשוב מאוד עבור המבקרים באי – הציפורים אינן פוחדות מבני אדם. מאחר והן לא התפתחו לצד בני אדם, הן לא יודעות כלל שבני אדם יכולים לצוד ציפורים. לכן, אפשר להתקרב בקלות כמעט לכל ציפורי האי, ולהגיע קרוב מאוד אליהן. במקרים מסוימים, אפשר אפילו להאכיל אותן ולגעת בהן. ומי יוותר על ההזדמנות ללטף ציפור אקזוטית, שהוא לא יראה לעולם בשום מקום אחר בעולם?

Aride
Aride

מסלול בתוך צמחייה שופעת לעבר תצפית מרהיבה

באי, ניתן וכדאי לבחור במסלול ההליכה המודרך. לא ניתן לטייל באי ללא פיקוח הפקחים והמתנדבים, כמובן, אולם הסבריהם יכולים להיות מעניינים מאוד ולהעשיר את הביקור. המסלול באי איננה קל במיוחד, וכולל טיפוס תלול אל ראש הר הגרניט הגדול. עם זאת, אל חשש: זה גם לא מסלול קשה למיטבי לכת בלבד, ומומלץ להשקיע את המאמץ הזה.

המסלול עובר בצמחייה הפורה והסבוכה של האי. אדמת האי פורייה מאוד, מה שמאפשר לצמחים לגדול, ולאי להפוך לג’ונגל ססגוני ומלא חיים. בין העצים השונים אפשר לראות עשרות ציפורים, אשר יעקבו אחרי המטיילים בעניין וללא פחד. למרות העלייה התלולה, לא כדאי לוותר על העלייה לתצפית. התצפית משקיפה גבוה מעל כל צמרות העצים. אפשר לראות ממנה את החוף, על ציפוריו, את הג’ונגל שתחת רגליך, ואת האוקיינוס הכחול, בו משחקים דולפינים.

האי אריד מציע למטייל הישראלי שילוב נפלא, וחד פעמי בהחלט, בין טבע שהשתמר ללא מגע יד אדם, אוקיינוס כחול ורחב ידיים, ציפורים, צמחים, דולפינים – וכל זאת, במרחק שיט קצר מהאי פרלין. מי שמבין מה טוב בטיולים, לא יוותר על ביקור באי אריד.

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בסיישל ללא עלות השאירו פרטים👇

חוויה בסיישל מתחילה כאן

error: התוכן מוגן !!