חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הכירו את האי קואטיבי

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בסיישל ללא עלות השאירו פרטים👇

הכירו את האי קואטיבי - Coëtivy Island

האי קואטיבי, סיישל, הוא אחד האיים היפים והמיוחדים ביותר שיש במדינת האיים הזאת. עם זאת, האי לא בדיוק פתוח למבקרים. את האי המיוחד הזה הועידו למטרות אחרות. החופים הלבנים והמקסימים שלו, האלמוגים הססגוניים, הדגים המרשימים – את כל אלה, מעטים מאוד זוכים לראות.

קואטיבי – אטרקציות זה לא בדיוק שם המשחק

קואטיבי הוא אי קטן, המשתייך לקבוצת האיים החיצוניים של מאהה. הוא יותר קרוב למרכז מיתר האיים החיצוניים, אולם עדיין מרוחק מאוד. הוא ממוקם 290 קילומטרים ממאהה, האי המרכזי. שטחו של האי הוא פחות מארבעה קמ”ר בסך הכל, והוא מיוער ביותר. האי קיבל את שמו במהלך המאה ה-18, כשהצרפתי שבלייה דה קוטיבי הגיע אליו וחשף אותו לעולם המערבי. בשל מיקומו, האי נחשב זמן רב כשטח של האי מאוריציוס. רק בתחילת המאה ה-20 הוא הועבר לשליטתה של סיישל.

בעבר, שגשגה על האי תעשיית שרימפס גדולה. פעלה כאן חווה לגידול חסילונים, ועל האי עצמו פעל מפעל פעיל ביותר לעיבוד ואריזת החסילונים. המפעל פעל ברמה בינלאומית, והפיץ את תוצרתו לכל רחבי העולם. לפני קצת יותר מעשור הפך המפעל ללא-רווחי, עד שלבסוף נסגר בשנת 2008.

מלבד מפעיל החסילונים, באי התקיימה לאורך השנים פעילות חקלאית קטנה. באי מגודלים ירקות שונים, מטעי קוקוס (מהם מופקים מגוון מוצרים שונים), דיג דגים מלוחים ועוד. החקלאות מעולם לא הייתה כאן בסדר גודל גדול. מרבית התוצרת הולכת אל כלכלת האי עצמו, ומהווה מאכל לתושבים. מיעוט מהתוצרת מיוצא החוצה, לאיים אחרים בסיישל.

אוסטרליה המודרנית – שיקום אל מול הים

 לאחר סגירת מפעל השרימפס, הוחלט לשנות את ייעודו של האי – ולייעד אותו לטובת אזרחי סיישל הזקוקים לעזרה. בשנת 2009 הוקם באי בית סוהר. בית הכלא הזה מאוכלס על ידי 260 אסירים שביצעו פשעים קטנים, ורמת מסוכנותם נמוכה. זהו כלא פתוח, בו אין בהכרח תאים, סורגים ובריחים. מטרת הכלא היא לאפשר לאסירים להשתקם, ולשוב לחייהם האזרחיים והנורמטיביים, מבלי לעבור את קשיי בתי הסוהר הרגילים. הרעיון הוא להגדיל את בית הכלא, ולאפשר לעד 600 אסירים לשהות בו.

מלבד בית הכלא, על האי פועל מרכז גמילה ושיקום למכורים לסמים, המתאשפזים בו מרצונם החופשי. השמש, הים, העבודה החקלאית הקשה והספורט, נמצאו כמועילים למכורים בתהליך הגמילה. בקואטיבי מזג אוויר נוח ונעים, מתאים במיוחד למטרות אלו. בסיישל ישנה בעיה קשה של שימוש בהרואין. במהלך שנת 2010 למשל, מתוף 90 אלף אזרחי סיישל, אלף נמצאו כמשתמשים בהרואין! מדובר ביותר מאחוז שלם! לשם השוואה, אם בישראל אחוז אחד מהתושבים היו צורכים הרואין, היה מדובר על כמעט 90 אלף מכורים.

מספרית, זה כאילו כל תושבי רעננה יתחילו להשתמש בסמים קשים.

קואטיבי – איך מגיעים, והאם מגיעים?

ניתן להגיע לקואטיבי רק באמצעות מטוס צ’רטר, היוצא בטיסה פרטית. נכון להיום, לא יוצא אל קואטיבי שייט מוסדר מאף אחד מאיי סיישל. אין בקואטיבי מלונות, מאחר ולא מדובר באי תיירותי. ניתן להגיע לאי במסגרת התנדבות במרכז השיקום, אולם מדובר בהתחייבות לפרק זמן ממושך למדי. מתקיימים מדי פעם סיורים יומיים לאי קואטיבי, על חופיו הנהדרים והחיים השונים שבו. עם זאת, הם בהחלט אינם תדירים ויש לחפשם במיוחד בכדי לאתרם.

קואטיבי הוא מקום נפלא וקסום, אשר תועל על ידי ממשלת סיישל לרווחת התושבים הזקוקים לסיוע. כמו שאוסטרליה הייתה בעברה בית כלא גדול ופתוח בתנאי שמש ואוויר, כך משמש היום קואטיבי. הפעילות באי מרתקת, ויכולה להוות השראה למדינות רבות ברחבי העולם.

אהבת? דרג!

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בסיישל ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בסיישל מתחילה כאן

error: התוכן מוגן !!