Search
Close this search box.

אצות באיי סיישל

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בסיישל ללא עלות השאירו פרטים👇

לפני שאתם מתכננים את הטיול שלכם לסיישל, כדאי ללמוד על המאפיינים האקלימיים של אזור זה שבו יש אקלים טרופי ולח לאורך כל השנה. הטמפרטורה, יציבה רוב השנה. עם זאת, ניתן להבחין בשתי עונות המנקדות את חיי היומיום של איים אלה הגובלים בחופים עם מי טורקיז, באצות. העונה החמה והרטובה ביותר, הקיץ הדרומי, מתחילה באוקטובר ומסתיימת באפריל. רוחות הסחר הצפון-מערביות נוטות להביא אצות לחופים, אבל אם לא תוכלו להגיע לאיי סיישל עד תקופה זו, תהיו בטוחים: לא כל החופים מושפעים באותה המידה באותה תקופה של השנה, שכן, במהלך העונה הקרירה , אלו הן רוחות הסחר של הדרום-מזרח המופיעות באיי סיישל וגורמות לאצות.

לעתים נדירות מתרחשת פריחת אצות יותר מסוכנות בסיישל, הים הופך להיות ירוק כהה, כך למשל בשמורה בקוזין איילנד מצאו דגים מתים שנשטפו בחופי קאזין.  דגימות ותצפיות על המים מצאו שאכן מדובר בפריחת אצות. אותה תופעה התרחשה במאהה ועד לאי Fregate. גם בחוף אנס קרלן בפרסלין נמצאו דגים נגועים באצות.

אך אפשר להירגע, רוב האצות ממש לא מזיקות ואינן מסוכנות. פריחת אצות עם רעילות נמוכה נדירה באיי סיישל המפורסמת במים צלולים ונקיים להפליא. הים צלול כי הוא בדרך כלל חסר חומרים כמו אצות. לפעמים אירועים שהם מעשה ידי אדם, או נגרמים על ידי שינויי אקלים יכולים לגרום לעלייה בחומרי הזנה שעלולים להוביל לפריחת אצות. במשך כשלושה ימים באוגוסט 2003 הפך הים סביב איי סיישל הפנימיים לרבות פרסלין, לה דיג ומאהה לירוק . פריחת אצות זו נגרמה על ידי עלייה בפיטופלנקטון המופיע באופן טבעי בים. 

מה זה פיטופלנקטון ?

מדובר בצמחים שהורגים, פיטופלנקטון הם צמחים מיקרוסקופיים הצפים בים ומהווים בסיס לקורי מזון ימיים רבים. פיטופלנקטון מורכב מאורגניזמים שונים המכונים אצות כחולות-ירקות, דינופלגלטים, דיאטומים ואצות ירוקות. פריחת פיטופלנקטון או אצות מוגדרות על ידי מומחים ככאלה המורגשות, במיוחד במישרין או בעקיפין באמצעות השפעותיהן כגון שינוי צבע המים, ייצור קצף, תמותה של דגים או אפילו רעילות לבני אדם.הפיטופלנקטון נלכדו במפרצים, שם הדגים ניצלו את כל אבות המזון במים מה שגרם לדגים למות.

אבל הישארו רגועים, לא כל פריחת האצות היא רעילה. מין נפוץ מאוד במערב האוקיינוס ​​ההודי הוא אצה כחולה ירוקה עם השם המדעי Trichodesmium. הם יכולים ליצור פריחה גדולה מאוד עם צבע חום אדמדם. הם ידועים בתור "הגאות האדומה" הידועה לשמצה המתרחשת בכמה מדינות אחרות והם רעילים ביותר. לעומת זאת פריחת טריכודזיום אינה רעילה, אך אם היא נלכדת במפרצים או באזורים סגורים היא מתדרדרת ויכולה להשתמש בכל החמצן הגורם למוות בדגים ובכמה אורגניזמים ימיים אחרים.

אצות בסיישל
אצות בסיישל

האצות הרעילות -HABs וה-HAB Nots

אצות רעילות אכן יכולות להימצא בסיישל. פריחת אצות רעילות ידועות בעולם כ-HAB (פריחת אצות מזיקה). מספר מינים של אצות רעילות באופן טבעי נאספו מאיי סיישל, כולל אלכסנדריום, דינופיסיס וג'ימנודיום. עם זאת, פריחה של אצות אלה לא נרשמה במים. הוועדה הבינלאומית לאוקיאנוגרפיה (IOC) הפיקה  מדריך טוב מאוד על האצות המזיקות של מערב האוקיינוס ​​ההודי וזה הועיל רבות למדינות רבות. איי סיישל נהנו ממחקר והכשרה ב-HABs באמצעות תוכנית עולמית של ה-IOC. בשנות ה-90 הוכשרו טכנאים ממספר סוכנויות כולל רשות הדייג של סיישל על ידי מומחים שוודים ומומחים אחרים. סוכנות הפיתוח הבינלאומית השוודית (SIDA) סיפקה גם ציוד. המתקן הטוב ביותר באזור ממוקם בלה ראוניון שבו עובדים טוקסיקולוגים ברמה עולמית, על מנת לחקור ולמנוע את התופעה.

הרשויות טוענות כי זיהו את מיני הפלנקטון. אבל אנחנו עדיין לא יודעים אם הרג הדגים נגרם מחוסר חמצן או רעילות. לכל הדגים המתים בהם נתקל הצוות המדעי של Nature Seychelles היה פה פעור ועיניים בולטות. לא נצפו נגעים בעור. עם זאת, רוב הדגים הראו בטן מורחבת והיה להם ריח רע מאוד המצביע על כך שפירוק חיידקים התחיל מהר מהרגיל. צוות המדע של טבע סיישל זיהה מיני דגים מ-23 משפחות וכן תמנון. נתקלו בכ-400 דגים נגועים בחופי קוזין איילנד – מספר רב של דגים מתים .

האם אצות רעילות ומסוכנות יכולות להופיע שוב?

כמעט כל מדינת חוף בעולם מושפעת מפריחה מזיקה של אצות. התדירות, המיקומים וההשפעה הכלכלית של HABs משפיעה על מדינות רבות באיזור בעשורים האחרונים. התופעה בטבע החלה כנראה כתוצאה של פיתוח מתגבר באזור החוף, מה שמראה שוב שבני אדם הורסים את הטבע. פריחת האצות קשורה גם לתופעות טבע כמו ציקלונים ואירועים כמו תנודת אל ניניו-דרום (ENSO). פריחת אצות עלולה להפוך לתופעה חוזרת ונשנית באיי סיישל, אך אצות רעילות היא תופעה נדירה, אי אפשר לחזות זאת מראש , חוקרים בוחנים עדיין את התופעה, אך לא נמדד נזק בבני אדם, אלא בדגים.

מה ההשפעה על בני האדם?

אנשים שנחשפו למים ירוקים או לרסס ים במהלך האירוע לא דיווחו על שיעול או גירוד בעיניים. היו דייגים שאספו את הדגים המתים במטרה לאכול אותם, לא דווח על נזק לבני אדם כתוצאה מהאצות.

ההשפעה על אלמוגים

בחנו גם את ההשפעה על האלמוגים המולבנים. מכיוון שזהו מיקום שבו דגים רבים הופיעו מתים ,ייתכן שהאלמוגים הושפעו מפריחת האצות. אכן, פריחת אצות עלולה לגרום לשינויים מהירים וירידות במבנה של שוניות האלמוגים. 

איזה סוגי אצות יש בסיישל?

ישנם שלושה סוגים עיקריים של אצות הנמצאות באיי סיישל: אצות אדומות, אצות חומות ואצות ירוקות. אצות אדומות כוללות את Porphyra umbilicalis, Porphyra tenera ו-Pterocladia capillacea. אצות חומות כוללות את Fucus vesiculosus, Fucus spiralis ו-Laminaria digitata. אצות ירוקות כוללות את Ulva lactuca ו-Gracilaria gracilis.

אצות בסיישל
אצות בסיישל

מהו הזמן הטוב ביותר לבקר באיי סיישל מהבחינה של האצות?

באשר לשאלה,מתי הזמן הטוב ביותר לצאת לחופשת חוף באיי סיישל?" , זה תלוי בדברים רבים כולל תחומי העניין שלכם והעדפות אישיות, היכן בדיוק אאתם רוצים לבקר , דאגה לגבי האקלים/מזג האוויר עומדת בבסיס השאלה של 'הזמן הטוב ביותר ללכת אליו'.

לאיים הטרופיים הללו יש דפוס אקלים שונה לחלוטין מזה של שאר אפריקה, דפוסי מזג האוויר ברחבי אפריקה, ולמעשה בעולם, הופכים להיות יותר ויותר בלתי צפויים, כנראה בגלל ההתחממות הגלובלית, אנו רואים גשם שוטף באמצע מדבריות.

סיישל שוכנת דרומית לקו המשווה, במערב האוקיינוס ​​ההודי, באיי סיישל יש אקלים טרופי, חם ולח עם השפעות ימיות חזקות. הטמפרטורה היא באופן עקבי 24-32 מעלות צלזיוס, אין עונה יבשה מובהקת ויש לחות מסוימת בכל עת.

לרבים מהאיים הפנימיים הגרניטיים יש שטח דרמטי,מאהה מתגאה בגבעות המתנשאות לגובה של 900 מטר. כמות המשקעים גדלה עם הגובה, למרות שרוח הסחר הן שבאמת מכתיבות את האקלים של האיים ומאפיינות את עונות השנה.

ממאי עד אוקטובר רוחות הסחר הדרום מזרחיות (דרום מזרח מונסון) מביאות לתקופה יבשה יחסית. כשמגיע לשיא ביולי/אוגוסט , יש מעט משקעים והטמפרטורות הממוצעות 27 מעלות צלזיוס, אם כי הים יכול להיות מעט סוער.

עד נובמבר (טרום מונסון הצפון-מערבי), הרוחות מתחילות להשתנות, מביאות לרוחות קלות וחמות יותר ולתחילת עונת הגשמים העיקרית. במהלך דצמבר עד מרץ (מונסון צפון מערב), איי סיישל נרטבים במיוחד, במיוחד בדצמבר ובינואר, למרות שהצמחייה שופעת, הרוחות בדרך כלל קלות והשמש החמה ביותר. זוהי גם עונת הציקלון, אם כי רק האיים הדרומיים הנידחים ביותר נמצאים בתוך חגורת הציקלון.

לאחר תקופה זו מגיע החודש הרגוע והחם ביותר, אפריל (טרום-דרום מזרח מונסון), כאשר הרוחות שוככות ומתחילות לשנות כיוון.

אצות עונתיות - באיזה עונות יש יותר אצות ובאיזה חופים יש אצות?

רוחות הסחר הטרופיות לא רק מגדירות את עונות השנה באיי סיישל, הן גם קובעות לאן נסחפות האצות. למרות שהאצות הימיות שעל החוף מתרחשות באופן טבעי ואינן מזיקות, הן יכולות לגרוע מההנאה של החופשה המושלמת שלכם, ולהפוך את השחייה לקצת פחות נעימה, כך שהמיקום העונתי שלהן עשוי להשפיע על האזור שבו תעדיפו לשהות.

באופן כללי, ממאי עד ספטמבר , רוחות הסחר הקרירות והיבשות יותר, דרום מזרחיות, מביאות ים תוסס לדרום מערב מאהה ומביאות לסחיפת אצות אל חופי החוף הדרומי של פראסלין.

לעומת זאת, מאוקטובר עד אפריל, רוחות הסחר השקטות, החמות, הצפון-מערביות,מביאות אל חופי קוט ד'אור של פראסלין  את האצות, וגלים וזרמים חזקים בחוף הצפון-מערבי של מאהה, כמו בבו ואלון. נוכחות של אצות סביר יותר ברצועות החוף הארוכות של פרסלין מאשר במפרצונים של מהה ולה דיג.

ככל שדפוסי מזג האוויר הופכים פחות צפויים, כדאי לזכור שהמרחקים באיים אלה קצרים, אז אם הרוח תגרום לאצות להיות בחוף הקרוב ביותר שלך, היא לא רחוקה מאוד מהחופים הסמוכים ללא אצות.

אם תהיתם מתי לנסוע לסיישל לחופשה הבאה שלכם, קיבלתם את התשובה שלכם. במהלך הטיול שלכם תוכלו לגלות את איי סיישל המפורסמים, האי מאהה והאי פראסלין המומלצים ביותר. בין אם אתם נוסעים כמשפחה, זוג, חברים או לבד, באי הקסום פראסלין תמצאו חופים מדהימים ועוצרי נשימה כמו Anse Volbert, Anse Lazio או Anse Kerlan. מהאי פראסלין, תוכלו לעבור לאיים סמוכים באיי סיישל, כמו האי Curieuse, האי לה דיג שגם הוא מומלץ מאוד לביקור.

המטיילים הישראלים שאלו - אנחנו ענינו!

באופן כללי, ממאי עד ספטמבר , רוחות הסחר היבשות דרום מזרחיות, מביאות לדרום מערב מאהה סחיפת אצות אל חופי החוף הדרומי של פראסלין.

מאוקטובר עד אפריל, רוחות הסחר החמות, הצפון-מערביות, ממלאות את חופי קוט ד'אור של פראסלין באצות, וגלים וזרמים חזקים בחוף הצפון-מערבי של מאהה, כמו בבו ואלון.

 נוכחות של אצות גדולה יותר ברצועות החוף הארוכות של פרסלין מאשר במפרצונים של מהה ולה דיג.

פיטופלנקטון הם צמחים בים ומהווים מזון ליצורים ימיים. פיטופלנקטון הם למעשה אורגניזמים , מעין אצות כחולות-ירקות, דינופלגלטים, דיאטומים ואצות ירוקות. 

פריחת האצות משפיעות על הים , גורמות לשינוי צבע המים, ייצור קצף, במקרים נדירים לתמותה של דגים או רעילות לבני אדם.

כן, אבל פריחת אצות רעילות נדירה באיי סיישל , בדרך כלל האיים נהנים ממים צלולים. הים באיי סיישל צלול ברובו וחסר חומרים מזינים כמו אצות.

צוות המדע של טבע סיישל זיהה מיני דגים מ-23 משפחות וכן תמנון מתים כתוצאה מהאצות בחופי קוזין איילנד . בנוסף היו אצות בחופים מאהה ועד לאי Fregate. גם בחוף אנס קרלן בפרסלין ובלה דיג נמצאו דגים נגועים באצות.

לפעמים התופעה נגרמת כתוצאה מאירועים שהם מעשה ידי אדם, או שינויי אקלים יכולים לגרום לעלייה בחומרי הזנה שעלולים להוביל לפריחת אצות. פריחת אצות נגרמת גם על ידי עלייה בפיטופלנקטון המופיע באופן טבעי בים. 

במשך כשלושה ימים באוגוסט 2003 הפך הים סביב איי סיישל הפנימיים לרבות פרסלין, לה דיג ומאהה לירוק .

המדענית הראשית של סיישל בצוות מצילי השונית,  קבעה, כי אנשים שנחשפו למים ירוקים או לרסס ים במהלך האירוע לא דיווחו על שיעול או גירוד בעיניים או נזק משמעותי אחר.

ישנן סיבות רבות מדוע כדאי לבקר באיי סיישל במהלך חודשים מסוימים. לדוגמה, ינואר הוא זמן אידיאלי לביקור מכיוון שזה החודש הזול ביותר לנסוע לסיישל. כמו כן, חודש מאי הוא חודש טוב לבקר בו מכיוון שיש בו הכי פחות תיירים. ולבסוף, ספטמבר טוב לשהות , כי זה החודש הכי משתלם להזמין מלונות. אך יש לשים לב לחודשי האצות ומיקומם.

אם אתה באמת מחפש את החודש הטוב ביותר לטייל באיי סיישל, יוני הוא החודש הכי מומלץ. יש בו פחות תיירים ויש לו את הטמפרטורה הממוצעת הנמוכה ביותר עם מזג האוויר השמשי והבהיר שלו. יוני הוא גם החודש שבו חוגג האי מאהה את הקרנבל השנתי שלו.

עם טמפרטורה של סביב 30 מעלות צלזיוס לאורך כל השנה ושמש קבועה, השאלה מתי ללכת לסיישל דיי קלה, בעקרון, לאורך כל השנה. למעשה, טמפרטורת המים נעה בממוצע סביב 28 מעלות צלזיוס לאורך כל השנה. כך, תוכלו ליהנות מהחופים היפים של איי סיישללחופשת בטן גב חלומית או לפעילויות מים מדהימות. הצבע הצלול של המים והשוניות הצבעוניות לבדם מציעים אפשרויות מצוינות לתצפית על החי והצומח התת ימי באמצעות מסכה ושנורקל. להרפתקנים ומנוסים יותר תהיה גם אפשרות לצלילה בסיישל. אם סתם לשבתעל חוף סיישל היא לא כוס התה שלכם, תוכלו גם לנסות חתירה או קיאק או כל פעילות ספורט מים, יש הרבה הצעות לסיורים ואטרקציות באיי סיישל.

המפורסם מבין האיים הוא האי מאהה, בו נמצאת בירת איי סיישל: ויקטוריה. עם זאת, שילוב שני האיים, אלה של מהה ופרסלין, היא הדרך הטובה ביותר לגלות באמת את איי סיישל. האי מאהה מלא בנופים יוצאי דופן ופראיים, והיסטוריה עשירה מאוד ותרבות מגוונת. ויקטוריה תאפשר לכם להתפעל משדרת העצמאות, השוק הגדול של סר סלווין סלווין קלארק, מגדל השעון, הגן הבוטני, הבתים הקריאולים ומבנים צבעוניים נוספים. טיול רגלי בפארק הלאומי מורן שווה ביקור בחופשה לסיישל מאהה ופרסלין, שניים מהאיים המרכזיים של איי סיישל, שניהם בגדר ביקורי חובה לצורך מיצוי ושהות מוצלחת. במהלך הטיול שלכם תוכלו לגלות את איי סיישל המפורסמים, האי מאהה והאי פראסלין בהם כדאי להתמקד .

האי פרסלין ידוע במיוחד בגן העדן שלו, שבו מוגנים עמק מאי המיתולוגי והקוקו דה מר שלו. אם תהיתם מתי לנסוע לסיישל לשחות או לנסות צלילה, באי הקסום פראסלין תמצאו חופים אידיליים רבים כמו אנס וולברט, אנס לאציו או אנס קרלן. מהאי פראסלין, תוכלו לעבור בקלות לאיים אחרים באיי סיישל, כמו האי Curieuse, האי לה דיג וכו'.

באי הקסום פראסלין תמצאו חופים אידיליים רבים כמו Anse Volbert, Anse Lazio או Anse Kerlan. מהאי פראסלין, תוכלו לעבור בקלות לאיים אחרים באיי סיישל, כמו האי Curieuse, האי לה דיג וכו'. 

5/5 - (8 votes)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בסיישל ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בסיישל מתחילה כאן

error: התוכן מוגן !!